^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Jest jeden dzień w roku, w którym Rachcin, niewielka wieś w gminie Bobrowniki, bardziej niż zwykle ożywia się. To najczęściej ostatnia sobota stycznia. Wtedy rodzice uczniów szkoły i przedszkolaków z Rachcina wraz z gronem pedagogicznym i druhami OSP organizują dla dzieci zabawę taneczną, po której dzieci występują z wierszami i piosenkami, a następnie otrzymują paczki ze słodyczami "od Mikołaja". Tegoroczna "Choinka" jest wyjątkowa, ponieważ mija 90 lat, gdy została zorganizowana po raz pierwszy w 1925 r. W tegorocznej zabawie udział wzięło co najmniej 80 dzieci wraz ze swoimi rodzicami i babciami. W tym roku zabawa odbyła się w remizie odbudowanej przed laty jako świetlica wiejska. 

W spisanej zimą 1938 r. i znajdującej się po dziś dzień w archiwum szkolnym Kronice pod datą "1925 r." znajduje się następujący opis:
"(...)
 urządzona została pierwsza choinka dla dzieci. Mała salka szkolna zgromadziła rodziców i dzieci. Ozdoby choinkowe zrobione zostały wyłącznie przez dziatwę szkolną. Dzieci popisywały się kolędami, wierszykami. Każde z dzieci otrzymało słodycze. Nastrój był bardzo miły i serdeczny. Rodzice dla szkoły zjednani".
Informacja przesłana przez Karola Kostrzewskiego

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą